1. Home
  2. Docs
  3. GVDEditor
  4. Základné vlastnosti programu
  5. Nastavenia programu

Nastavenia programu

V týchto nastaveniach sa nastavujú preferencie používateľa. Nie sú viazané na žiadne grafikony.

Záložka Obecné

Obecné nastavenia
  • Automaticky generovať texty do tabúľ pri ukladaní(predvol. Vyp.)
  • Automatická správa variant vlakov – program analyzuje pri každej úprave/pridaní/odstránení vlaku, či vlak zhoduje s iným v čísle, type a názve vlaku a podľa toho upravuje číslo varianty všetkým týmto vlakom (predvol. Vyp.)
  • Nekontrolovať indexy variant vlakov pri pridávaní / úprave vlaku – ak je automatická správa variant vlakov a zároveň táto možnosť vypnutá, program bude pri pri každom pridaní/úprave vlaku vyhľadávať či sa v zozname vlakov nenachádza vlak so zhodným číslom, typom a názvom a v prípade zhody skontroluje, či čísla variant vlakov sú v poriadku. V prípade ak v poriadku nie sú, užívateľ je nútený číslo vlaku v upravovanom vlaku zmeniť. Ak je však táto možnosť povolená, k tejto kontrole nedochádza. (predvol. Vyp.)
  • Povolené duplicitné inštancie – povolí spustenie viacerých procesov tohto programu (predvol. Vyp.)
  • Používať klasický dizajn komponentov(predvol. Vyp.)

Záložka Prostredie

Nastavenie písiem pre ovládacie prvky
  • Písma používané v programe – nastavenie písma pre všetky komponenty v programe (predvol. nastavenia sú zobrazené na obrázku)
  • Predvolené – nastaví všetky písma na predvolené hodnoty

Záložka Lokalizácia

  • Jazyk rozhrania – jazyk použ. v aplikácií (predvol. Slovenčina)
  • Jazyk dátum. obmedzenia – jazyk vygenerovanej dátumovej poznámky (predvol. Slovenčina)

Záložka Písma a farby

Nastavenia štýlov

V tejto časti sa nastavujú štýly (farby a písma) pre určité súčasti programu (kategórie): Textový editor TabTab , Pracovná plocha – Typ vlaku a Ovládacie prvky. Štýlov môže byť definovaných ľubovoľné množstvo a ukladajú sa v súbore STYLES.XML. V tomto súbore musia byť vždy definované 2 predvolené štýly: Default a Dark, ktorých vlastnosti sa síce môžu meniť, no nemôže byť upravený ich názov alebo nemôžu byť vymazané.

Pre každý štýl sa definujú vlastnosti:

  • Použiť predvolený vzhľad ovládacích prvkov – farba a štýl ovládacích prvkov bude riadený operačným systémom, nie programom
  • Používať tmavé posuvníky – použije tmavé posuvníky namiesto predvolene bielych v niektorých ovládacích prvkoch (funguje len vo Windows 10)
  • Použiť tmavé záhlavie okna – zafarbí záhlavie každého okna programu na čierno (funguje len vo Windows 10)

Každá z kategórií vypísaných vyššie má ešte svoje pod-nastavenia, pre konkrétne prvky zobrazené po výbere z menu Zobraziť nastavenie pre v zozname Položky. Pre každé pod-nastavenie je možné nastaviť farbu pozadia, farbu popredia (textu) a či má byť písmo hrubé. Vpravo dole sa zobrazuje ukážka aktuálneho pod-nastavenia. Písmo a jeho veľkosť sa dá nastaviť iba celú kategóriu, nie pre jednotlivé prvky samostatne. Všetky pod-nastavenia všetkých kategórií je možné obnoviť tlačidlom Použiť predvolené.

Štýl sa dá aplikovať, tak že vyberieme zo zoznamu štýlov konkrétny štýl a stlačíme tlačidlo Použiť. Následne je ešte potrebné stlačiť tlačidlo Uložiť pre uloženie všetkých zmien a reštartovať program.

Záložka Pracovná plocha

Nastavenie zobrazovania stĺpcov na hlavnej pracovnej ploche programu

V tejto časti si môže užívateľ prispôsobiť pracovnú plochu. Môže zmeniť zobrazenie menu v hornej časti okna a tiež zobrazenie stavového riadku v dolnej časti okna. Pre tabuľku si môže užívateľ nastaviť viditeľnosť, poradie a veľkosť každého stĺpca. Nastavuje sa tu tiež aj zobrazenie hlavičky riadkov v tabuľke a tiež to, či sa má posledný stĺpec tabuľky prispôsobiť veľkosti okna alebo má mať absolútnu veľkosť.

Záložka Klávesové skratky

Nastavenia klávesových skratiek pre hlavné menu programu

V tejto časti sa nastavujú klávesové skratky pre všetky možnosti ponúkané v menu.

Záložka Logovanie a debugging

Nastavenia logovania do súborov a zobrazovania chybových hlášok
  • Logovanie informácií o stave programu do súboru – ak je zapnuté, program bude zapisovať do logovacieho súboru informácie o stave programu (kedy sa program zapol a vypol a ďalšie informácie ako napr. verzia programu) (predvol. Zap.)
  • Logovanie chýb a výnimiek do súboru – ak je zapnuté, program bude zapisovať do logovacieho súboru informácie chybovej udalosti a detaily o chybe (predvol. Zap.)
  • Zobrazovať chybové hlášky – Druh zobrazenia chyby používateľovi cez dialóg:
    1. Normálne (predvolené) – zobrazí základné informácie o chybe
    2. Rozšírené info – zobrazí detailné informácie o chybe vrátane StackTrace
    3. Bez chybových hlášok (systémové hlášky) (Neodporúčané nastavenie, len pre debugging) – nezobrazí žiadnu chybovú hlášku resp. zobrazí systémovú

Záložka Prehrávanie

Čas medzi zvukmi pri prehrávaní – v ukážke hlásenia pri úprave radenia vlaku bude medzi jednotlivé časti hlásenia vkladať pauzy určenej dĺžky (predvol. 0)

Záložka Spúšťanie INISS

Nastavenie spúšťania INISSu priamo z programu GVDEditor

Táto časť slúži na nastavenie spúšťania programu INISS priamo z programu GVDEditor. INISS z tohto programu sa dá spustiť z hlavného menu v časti Spustiť alebo v Toolbare ako . Tieto nastavenia sa ukladajú do súboru CONFIG.xml, tzn. že tieto nastavenia sú zdielané pre akýkoľvek INISS, ktorý spustíte v GVDEditore.

Ak zvolíte pri spúšťaní iný program ako INISS, zadané argumenty nebudú fungovať!

  • Spúšťať ako administrátor – spustí INISS ako administrátor
  • Zadať argumenty príkazového riadka manuálne – Ak je zaškrtnuté, časť Nastavenie argumentov príkazového riadka pre program INISS bude vypnutá a užívateľ zapisuje argumenty priamo do textového poľa Argumenty príkazového riadka. Inak bude textové pole iba na čítanie a užívateľ si bude môcť nastavovať argumenty v časti Nastavenie argumentov príkazového riadka pre program INISS.
  • Nastavenie argumentov príkazového riadka pre program INISS
    • Povoliť duplicitné inštancie – INISS sa bude dať spustiť viackrát a bude môcť bežať viac paralelných inštancií.
    • Minimalizovať okno programu pri spustení – po zapnutí a načítaní dát sa INISS minimalizuje
    • Exportovať text všetkých hlásení do súboru TxtHlas.txt – program vyexportuje texty všetkých hlásení, ktoré má aktuálne v zvukovej banke do súboru TxtHlas.txt a následne sa vypne.
    • Spustiť program ako klient – program sa zapne v špeciálnom režime, v ktorom bude primať príkazy z nadriadeného INISSu.
    • Exportovať texty do tabúľ pri úprave šablón vlakov do súboru – program sa zapne normálne, ale v okne úpravy šablón vlakov sa zobrazí tlačidlo, ktoré po kliknutí vygeneruje textový súbor zo všetkými textami do tabúľ.
    • Spustiť s registrom – ak nie je špecifikované (prázdne), INISS sa zapne s registrom s rovnakým názvom, aký má program názov. Napr. po spustení programu s názvom INISS64.exe sa program spustí s registrom INISS64. Ak register s týmto registrom neexistuje, INISS si ho vytvorí. Po špecifikovaní tohto argumentu je možné spustiť program INISS s akýmkoľvek názvom so špecifikovaným registrom. GVDEditor predvyplní do zoznamu dostupné registre. Je ale možné zadať aj vlastný názov registra.